Gerlach Beáta -

Hormonok – Hormonális Egyensúlytalanságok

Hormonok olyan információhordozók a testben, amelyek különböző szervek vagy szervrendszerek mirigyeiben és sejtjeiben termelődnek és kerülnek így a véráramba. Kiemelten fontosak testünk funkcióinak szervezett együttműködése szempontjából és elengedhetetlenek az egészségünk megtartásához. A hormonok vérrel eljutnak a „célsejtekhez”, ahová bizonyos információkat közvetítenek és/vagy további anyagcsere folyamatokat indítanak be. Ez a közvetítés ténylegesen speciális receptorokon keresztül történik, amelyek azok a csatlakozóhelyek, ahová a hormonok képesek a sejtekhez kapcsolódni. Ezekbe a receptorokba pontosan „beilleszkednek“ a kulcs-zár elve szerint, más hormon vagy egyéb anyag nem tud ezekhez a receptorokhoz kapcsolódni.

A hormonoknak létfontosságú szerepük van testünkben. Szabályozzák az anyagcserét, vérnyomást, szívverést, vércukorszintet, testhőmérsékletet, vízháztartást, természetesen szerepet játszanak a szexuális vágyunkban, a nemzésben, a szaporodásban, a terhességben és sok egyéb területen. A hormonok rendkívül fontosak hangulatunk és érzelmeink szempontjából is. Emellett jelentős szerepet játszanak abban, hogy mennyire érezzük magunkat egészségesnek. A hormonok olyan tényezők, amelyeket gyakran alábecsülünk és nem tudjuk, mennyire fontosak testünk megfelelő működéséhez.

Sok ember a hormonokkal kapcsolatban azonnal a nemi hormonokra gondol, amelyek valóban nagy szerepet játszanak testünkben. Azonban sok más fontos hormon is létezik. Egy jó példa erre az inzulin, amely nélkülözhetetlen az élelmiszerek hasznosulásához testünkben. Vagy itt vannak a pajzsmirigy hormonok, amelyek karmesterként irányítják és dirigálják a szteroid hormonok teljes zenekarát. Ide tartozik a növekedési hormon is, amely felelős a test regenerációjáért , valamint a stresszhormonok, mint az adrenalin es a noradrenalin, a prolaktin, amely szabályozza az anyatejtermelést, a „boldogsághormon“szerotonin, az alváshormon melatonin és még sok más hormon….

Jó tudni, hogy a nők és a férfiak ugyanazon hormonokkal rendelkeznek, csak kicsit eltérő mennyiségben. Statisztikailag egy középkorú férfinak csak körülbelül harmadával több férfi hormonja van, mint egy azonos korú nőnek. Nyilvánvaló különbségek mutatkoznak természetesen a terhesség alatt, az embriókori időszakban és a serdülés idején. A változókor, amely hosszú ideig tipikusan női jelenségnek számított, mindkét nemnél létezik. A férfiak is „öregszenek”, néha számukra is érezhető módon. Míg ezt a nőknél jelentkező életszakaszt régóta kutatják és szükség esetén kezelik; az úgynevezett andropauza, azaz a férfi változókor és a hozzá kapcsolódó kutatás és terápia még nagyon új jelenség. Az ilyen életszakaszokban fellépő férfi panaszok kezelésére még mindig túl kevés ismert megközelítés létezik.

Tehát a hormonok rendkívül hatékony anyagok, amelyek nagyban befolyásolják egészségünket, illetve lehetséges betegségek kialakulását. Csak akkor vagyunk egészségesek és érezzük jól magunkat, ha a hormonjaink egyensúlyban vannak. Sok olyan betegség, amelynek okai hormon egyensúlyhiányban rejlenek, gyakran nincsenek megfelelően diagnosztizálva és kezelve a hagyományos orvoslásban. Még olyan betegségek is, amelyeknek látszólag semmi közük a hormonokhoz, mint például a depresszió, szédülés, alvászavarok, túlsúly, epehólyag problémák, gyakori hólyagfertőzések, hólyagfunkciózavarok, migrén, fibromialgia vagy más fájdalmi állapotok jól gyógyíthatók vagy legalábbis jelentősen javíthatók természetes módon: phytotherápiás és homeopátiás szerekkel, homeopátiás dinamizált hormonokkal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel, de energetikai szerekkel is, mint a Bach-Virág – terápia, Spagyrikus szerek és különböző lélekgyógyászati technikák..

Ha Ön alábbi betegségekkel illetve tünetekkel küzd, akkor Önnél nagy valószínűséggel valamilyen hormonális egyensúlytalansági probléma áll fenn:

Egyszerű pajzsmirigy alul/felülműködés

Autoimmun Pajzsmirigy alul/felülműködés ( Hashimoto /Basedow betegség)

Premenstruációs Szindróma (PMS)

Policisztás Ovárium Szindróma (PCOS)

Fejfájás/migrén

Ciszták (Mellciszta, Petefészekciszta)

Miomák (Méhmioma)

Endometriózis

Menstruációs ciklusproblémák (kimaradó, ritka, illetve nagyon gyakori, nagyon rövid, nagyon hosszú ciklus, nagyon erős vagy nagyon gyenge vérzés)

Ösztrogéndominancia/ progeszteronhiány és annak tünetei (megnövekedett testsúly, szöveti ödémásodás, depresszió, migrén, pajzsmirigy alulműködés, hőhullámok, ciszták, miómák, stb.)

Progeszteronhiány/ösztrogendominancia és annak tünetei (sokszor hasonló az ösztrogendominanciához, ezért fontos a pontos diagnózis)

Fáradtság szindróma (Chronik Fatique Syndrom)

Depresszió

Burn-out

Mellékvese-elégtelenség

Légzési problémák, Asthma

Hólyagproblémák: gyenge hólyag, gyakori hólyaggyulladások

Osteopenia/Osteoporozis (csontritkulás)

Diabetes

Immungyengeség – gyakori fertőzések

Fibromialgia

Tumoros betegségek (mellrák, méhrák, petefészekrák)

Terméketlenség

Szülés utáni depresszió

Alvászavarok

Általános fáradtság

Stressz rezisztencia alacsony szintje

Koncentrációs problémák

Ha Ön a fenti betegségekben, tünetekben érintett, bátran keressen meg!

Fontos, hogy kiderüljön, melyik hormonális szabályozó rendszerben indult el az egyensúlytalanság kialakulása, ami Önnél tünetekhez, illetve betegségekhez vezetett.

Kineziológiai teszttel, vérből, illetve nyálból végzett hormonvizsgálattal (szteroid hormonoknál) ki lehet deríteni, milyen egyensúlytalanságok, milyen zavaró tényezők vezettek a tünetekhez és végül betegségekhez. Minél jobb a diagnózis, annál jobb a terápia! Hormonterápia nagy precizitást és óvatosságot igényel! Mivel a testben a legtöbb hormon nagyon kis mennyiségben (pikogramm=1000mg) termelődik, ezért a hormonrendszerbe való beavatkozás is finoman, kis impulzusokban kell történjen. Ideális a test hormontermelő rendszereit finoman újrahangolni, hogy aztán ez a rendszer önmaga állítsa be a szükséges mennyiségű hormonok termelését. Mivel a különböző hormonok termelése egymással összefügg, ezért ebbe a rendszerbe való beavatkozás hatása igen messzemenő lehet, sok szabályozó rendszert érinthet. Ezeket a rendszereket, annak összefüggéseit figyelembe kell venni a terápia összeállításánál.

Ebben állok az Ön rendelkezésére, várom jelentkezését! ????

Iratkozzon fel a hírlevelemre!

Ha szeretne többet tudni a legfrissebb hírekről, újdonságokról és blogbejegyzéseinkről, iratkozzon fel hírlevelünkre!