Hormonok olyan információhordozók a testben, amelyek különböző szervek vagy szervrendszerek mirigyeiben és sejtjeiben termelődnek és kerülnek így a véráramba. Kiemelten fontosak testünk funkcióinak szervezett együttműködése szempontjából és elengedhetetlenek az egészségünk megtartásához. A hormonok vérrel eljutnak a „célsejtekhez”, ahová bizonyos információkat közvetítenek és/vagy további anyagcsere folyamatokat indítanak be. Ez a közvetítés ténylegesen speciális receptorokon keresztül történik, amelyek azok a csatlakozóhelyek, ahová a hormonok képesek a sejtekhez kapcsolódni. Ezekbe a receptorokba pontosan „beilleszkednek“ a kulcs-zár elve szerint, más hormon vagy egyéb anyag nem tud ezekhez a receptorokhoz kapcsolódni.
A hormonoknak létfontosságú szerepük van testünkben. Szabályozzák az anyagcserét, vérnyomást, szívverést, vércukorszintet, testhőmérsékletet, vízháztartást, természetesen szerepet játszanak a szexuális vágyunkban, a nemzésben, a szaporodásban, a terhességben és sok egyéb területen. A hormonok rendkívül fontosak hangulatunk és érzelmeink szempontjából is. Emellett jelentős szerepet játszanak abban, hogy mennyire érezzük magunkat egészségesnek. A hormonok olyan tényezők, amelyeket gyakran alábecsülünk és nem tudjuk, mennyire fontosak testünk megfelelő működéséhez.
Sok ember a hormonokkal kapcsolatban azonnal a nemi hormonokra gondol, amelyek valóban nagy szerepet játszanak testünkben. Azonban sok más fontos hormon is létezik. Egy jó példa erre az inzulin, amely nélkülözhetetlen az élelmiszerek hasznosulásához testünkben. Vagy itt vannak a pajzsmirigy hormonok, amelyek karmesterként irányítják és dirigálják a szteroid hormonok teljes zenekarát. Ide tartozik a növekedési hormon is, amely felelős a test regenerációjáért , valamint a stresszhormonok, mint az adrenalin es a noradrenalin, a prolaktin, amely szabályozza az anyatejtermelést, a „boldogsághormon“szerotonin, az alváshormon melatonin és még sok más hormon….
Jó tudni, hogy a nők és a férfiak ugyanazon hormonokkal rendelkeznek, csak kicsit eltérő mennyiségben. Statisztikailag egy középkorú férfinak csak körülbelül harmadával több férfi hormonja van, mint egy azonos korú nőnek. Nyilvánvaló különbségek mutatkoznak természetesen a terhesség alatt, az embriókori időszakban és a serdülés idején. A változókor, amely hosszú ideig tipikusan női jelenségnek számított, mindkét nemnél létezik. A férfiak is „öregszenek”, néha számukra is érezhető módon. Míg ezt a nőknél jelentkező életszakaszt régóta kutatják és szükség esetén kezelik; az úgynevezett andropauza, azaz a férfi változókor és a hozzá kapcsolódó kutatás és terápia még nagyon új jelenség. Az ilyen életszakaszokban fellépő férfi panaszok kezelésére még mindig túl kevés ismert megközelítés létezik.
Tehát a hormonok rendkívül hatékony anyagok, amelyek nagyban befolyásolják egészségünket, illetve lehetséges betegségek kialakulását. Csak akkor vagyunk egészségesek és érezzük jól magunkat, ha a hormonjaink egyensúlyban vannak. Sok olyan betegség, amelynek okai hormon egyensúlyhiányban rejlenek, gyakran nincsenek megfelelően diagnosztizálva és kezelve a hagyományos orvoslásban. Még olyan betegségek is, amelyeknek látszólag semmi közük a hormonokhoz, mint például a depresszió, szédülés, alvászavarok, túlsúly, epehólyag problémák, gyakori hólyagfertőzések, hólyagfunkciózavarok, migrén, fibromialgia vagy más fájdalmi állapotok jól gyógyíthatók vagy legalábbis jelentősen javíthatók természetes módon: phytotherápiás és homeopátiás szerekkel, homeopátiás dinamizált hormonokkal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel, de energetikai szerekkel is, mint a Bach-Virág – terápia, Spagyrikus szerek és különböző lélekgyógyászati technikák..