Első hallásra ez eléggé ezoterikusan hangzik. Valójában ez az életmód a Hagyományos Kínai Orvoslás (TCM) tanításából származik. Ezen tanítás szerint a szerveink egy természetes ritmushoz vannak kötve. Tehát, ha egy adott betegségünk van – amely talán minden nap ugyanabban az időben jelentkezik – a szervóra segítségével hozzárendelhető egy szervhez és célzottan kezelhető. A szervóra szerinti élők nagy célja a saját belső egyensúlyuk megtalálása és megőrzése.
Kínai orvoslás szerint a tizenkét szerv mindegyike a nap két egymást követő órájához van kötve. A TCM ezt egy 24 órás óraként és tizenkét szakaszként ábrázolja. Az óralap tizenkét különböző színű szakaszra van osztva, amelyek mindegyike két órát fed le.
A hagyományos kínai orvoslás az embert egységként tekinti, amely testből, szellemből és lélekből áll. Azért, hogy ez az egész rendszer harmonikusan működjön, életenergiára, Qi-re van szükség. A Qi folyamatosan áramlik a testben az energiapályákon keresztül. Ezeket a láthatatlan pályákat a TCM-ben meridiánoknak nevezik. Tizenkét fő meridián van, amelyek mindegyike egy-egy szervhez van rendelve és mindegyik összekapcsolódik egymással.
Az életenergia Qi-nek két órára van szüksége ahhoz, hogy áthaladjon egy fő meridiánon és a következőbe jusson. Tehát a nap 24 órájában a Qi egyszer átjárja az egész testet. Amíg a Qi az adott meridiánban tartózkodik, az energiaszint ott magasabb, mint a többi energiapályán. Pontosan tizenkét órával azután, hogy a Qi áthaladt egy meridiánon, az a meridián pihenőidőben van.
Egy példa: reggel 7 órakor kezdődik a gyomor ideje és 12 órával később, a vese idejének végén, 19 órakor, a gyomormeridián pihen. Ez a ritmus minden nap pontosan ugyanabban az időben és mindig ugyanabban a sorrendben ismétlődik. Ha azonban egy bizonyos meridiánban zavarok lépnek fel, az energiapangáshoz és esetleges blokádokhoz vezethet. Ennek következményei az adott szerv problémáiban nyilvánulhatnak meg.
Mit kell tehát tenni ahhoz, hogy a szervóra szerint élj és ilyen problémákat megelőzz vagy leküzdj? Röviden, az életviteledet a szervóra szerint kell alakítanod. Célzott Tai Chi vagy Qi Gong gyakorlatokkal, gyógyfüvekkel, valamint akupunktúrás vagy akupresszúrás kezelésekkel védheted és erősítheted a szerveidet. Azonban a hagyományos vagy alternatív gyógyászati gyógyszereket is a szervóra szerint lehet bevenni.
A végzett gyakorlatoknak vagy kezeléseknek mindig az adott meridián csúcsidejében kell történniük. Kivételt képeznek az epehólyag-meridián, a májmeridián és a tüdőmeridián, mivel ezek idejében aludnod kell. A meridiánok pihenőidejében kímélni kell őket. Például a gyomormeridián pihenőidejében, 19 és 21 óra között, kerüld a nagy és nehéz ételeket, és ha eszel is, válassz könnyen emészthető ételt.
A szervóra részletes bemutatása
5 órától 7 óráig: A vastagbél aktív időszaka A vastagbél a tisztító szervek közé tartozik. Ebben az időszakban a test különösen könnyen tud tisztulni a belek kiürítésével. Ennek a folyamatnak a megsegítésére érdemes a napot nyugodtan és lassan kezdeni és felkelés után meginni egy pohár langyos vizet. Az egészséges táplálkozás is hozzájárul ahhoz, hogy nyugodtan induljon a nap. A vastagbélmeridián problémái okozhatnak deréktáji fájdalmakat, puffadást, székrekedést, hasmenést, görcsöket, allergiákat, fejfájást vagy migrént.
7 órától 9 óráig: A gyomor aktív időszaka Ez tökéletes időszak arra, hogy a testet elegendő tápanyaggal lássuk el, hogy az előző tisztító ciklus után újra energiát nyerjünk. Ebben az időszakban fogyasszuk el a nap legnagyobb és leggazdagabb étkezését. A reggeli elfogyasztására időt kell szánni. Ajánlott a meleg étel, mint például leves, darakása, zabkása vagy párolt gyümölcsös porridge. A gyomormeridián zavarai okozhatnak gyomorégést, emésztési zavarokat, puffadást, étvágytalanságot, teltségérzetet, gyomornyálkahártya-gyulladást, rossz leheletet és pszichés problémákat.
9 órától 11 óráig: A lép aktív időszaka Ebben az időszakban a test teljesítőképessége csúcson van. A fokozott adrenalin-kiválasztásnak és a lép fokozott működésének köszönhetően a gondolkodási képesség, az ellenállóképesség és a sebgyógyulás a napi maximumon van. Ezt a magas teljesítőképességet kihasználva érdemes a vizsgákat vagy orvosi beavatkozásokat erre az időszakra időzíteni. Kerülni kell a nehezen emészthető ételeket, hogy ne terheljük meg a rendszert. A lépmeridián problémái nyugtalanságot, fáradtságot, alvászavarokat, emésztési problémákat, vízvisszatartást a lábakban, valamint túlzott vagy csökkent étvágyat okozhatnak.
11 órától 13 óráig: A szív aktív időszaka A szívmeridián a keringési rendszerért felelős, de az érzelmi egyensúlyt is szabályozza. Körülbelül 12 órától a test felkészül az ebéd megemésztésére. A teljesítőképesség csúcspontja most elmúlt. Ezért a bonyolultabb feladatokat, mint például a megbeszéléseket vagy telefonhívásokat, 12 óra előtt kell elvégezni, hogy a 12 óra utáni időszakot olyan tevékenységekre lehessen használni, amelyek erőt adnak a nap hátralévő részéhez. Használd ezt az időt arra, hogy találkozz barátaiddal vagy családoddal, nevess sokat és kerüld a stresszt és a túlzott erőfeszítést. Ebben az időszakban ebédelj és legjobb, ha könnyen emészthető ételt fogyasztasz és kerülöd a nagy mennyiségű húst. A szívmeridián problémái belső elégedetlenséget, nyugtalanságot, alvászavarokat, motivációhiányt, érzelemmentességet és fokozott izzadást okozhatnak.
13 órától 15 óráig: A vékonybél aktív időszaka Ebben az időszakban a testnek időre és energiára van szüksége az ebéd megemésztéséhez. Csak 14 órától kezd növekedni újra a teljesítőképesség, ezzel együtt a koncentrációs képesség is. Az immunrendszer szintén újra erősebben kezd dolgozni. A fizikai megterhelést teljesen kerülni kell. Egy délutáni szundikálás vagy egy nyugodt séta jó elfoglaltság ebben az időszakban. Ha egyik sem lehetséges, legalább egy rövid szünetet tarts. A vékonybélmeridián zavarai kimerültség, székrekedés, puffadás, hasmenés, nyugtalanság vagy szorongás formájában jelentkezhetnek.
15 órától 17 óráig: A húgyhólyag aktív időszaka Ebben az időszakban fokozott vizelettermelés és ezzel együtt erősebb vizelési inger lép fel, mivel a húgyhólyagmeridiánt és partnermeridiánját, a vesemeridiánt, erősebben áramolja át a Qi. Ebben az időszakban a test ismét tisztulási folyamatot végez. A TCM szerint a húgyhólyagmeridián az elkötelezettséget és a határozott cselekvést jelképezi. Ez az időszak ismét alkalmas olyan feladatok elvégzésére, amelyek nagy fizikai és szellemi erőfeszítést igényelnek. Tökéletes időpont a sportolásra vagy nagyobb projektek elkezdésére. Támogasd a tested ebben az időszakban sok vízzel vagy cukrozatlan teával. A húgyhólyagmeridián problémái húgyúti fertőzéseket, hátfájást, kimerültséget és nyaki gerincproblémákat okozhatnak.
17 órától 19 óráig: A vese aktív időszaka A test ebben az időszakban lassan felkészül az esti és éjszakai pihenőidőre. A pulzus- és vérnyomásértékek már elkezdenek csökkenni, bár az életünk éppen ebben az időszakban még teljes gőzzel zajlik. A vesék a TCM szerint az egész energiaháztartást szabályozzák és sok különböző területért felelnek: növekedés, nemi vágy és termékenység. Ezért ez a szerv különösen fontos. Ha ebben az időszakban eszünk, akkor a legjobb, ha kevés és könnyen emészthető ételt fogyasztunk. Nehéz ételeket már ne fogyasszunk, még salátát sem, mivel ez is a nehezen emészthető ételek közé tartozik. Egy csésze gyógytea viszont segíthet a vesék méregtelenítésében. Ezenkívül érdemes meditálni vagy jógázni, illetve más olyan gyakorlatokat végezni, amelyek a belső egyensúlyt szolgálják. A vesemeridián problémái növekedési rendellenességeket, álmatlanságot, nemi problémákat, állandó vizelési ingert, szorongást és pszichés problémákat okozhatnak.”
19 órától 21 óráig: A szívburok (perikardium) aktív időszaka A szívburok a szív energiájának védelmezője. Harmonikus energiaáramlás nélkül a szívburok meridiánban nem létezhet összhang test és lélek között. A szívburok főként a negatív hatások ellen véd és felelős a libidó és a keringés szabályozásáért. A testet ebben az időszakban védeni kell a negatív hatásoktól. Ezt úgy érheted el, hogy az esti étkezést már ezen időszak előtt elfogyasztod. Teremts kényelmes környezetet és töltsd ezt az időt családoddal és barátaiddal. Ha mégis ennél valamit, ügyelj arra, hogy az könnyű és lehetőleg zsírmentes legyen. A szívburok problémái szapora szívverést, magas vérnyomást, szédülést, gyomorpanaszokat, pánikrohamokat, emésztési zavarokat és lázat okozhatnak.
21 órától 23 óráig: A hármas melegítő aktív időszaka A hármas melegítő a TCM szerint nem egy speciális szerv, leginkább a nyugati orvoslás szerinti anyagcserére hasonlít. A hármas melegítő szabályozza az idegrendszert és hatással van minden szervre, szabályozza a folyadékháztartást, a hőérzetet és az immunrendszert. A test ebben az időszakban véglegesen felkészül az éjszakai pihenésre. Ebben az időszakban már ne fogyasszunk ételt. Inkább hagyjuk, hogy a nap lecsengjen – igyunk gyógyteát és vizet. Lazítsunk, meditáljunk, vagy szánjunk időt partnerünkre. A hármas melegítő meridián problémái alvászavarokat, hőérzékenységet, emésztési zavarokat vagy alacsony vérnyomást okozhatnak.
23 órától 1 óráig: Az epehólyag aktív időszaka Az anyagcsere nagyon lassú ponton van és minden funkció lecsökkent: szívfrekvencia, vérnyomás és testhőmérséklet. A testnek aludnia kell és pihenhet, miközben méregteleníti magát. Ha még mindig ébren vagy, kerüld az alkohol, nikotin és ételek fogyasztását. Az epehólyag meridián problémái emésztési zavarokat, különösen zsíros ételek miatti hasmenést, epeköveket, alvászavarokat, lumbágót, fülzúgást vagy arcidegzsábát okozhatnak.
1 órától 3 óráig: A máj aktív időszaka A teljesítőképesség ebben a fázisban abszolút mélyponton van. Ezt az időt a test a fizikai és pszichikai méregtelenítésre használja és a bőr regenerációja is teljes erővel zajlik. A TCM szerint a máj a „lélek háza”. Ennek megfelelően a tetterő és az elszántság a máj meridiánjában akadálytalan Qi áramlástól függ. Az alvást ebben az időszakban semmiképp nem szabad megzavarni. Azok az emberek, akik májproblémákkal küzdenek, gyakran éppen ebben az időszakban ébrednek fel. Ha lehetséges, ebben az időszakban ne vezess autót és ne használj gépeket – vagyis mindent, ami koncentrációt igényel, mert ilyenkor a teljesítőképesség mélyponton van. A máj meridián problémái szemproblémákat, alvászavarokat, bőrproblémákat, migrént, szédülést okozhatnak.
3 órától 5 óráig: A tüdő aktív időszaka A tüdő szintén egy méregtelenítő szerv és a méregtelenítést alvás közben végzi. Ezt a folyamatot úgy támogathatod, hogy lefekvés előtt jól kiszellőztetsz. Még jobb lenne, ha az ablakot egész éjszaka nyitva hagynád. A tüdő meridián problémái allergiák, bőrproblémák vagy fokozott fertőzésérzékenység formájában jelentkezhetnek. De negatív érzelmek és fokozott izzadás is felléphetnek.
Összegzés: Mit hoz az élet a szervóra szerint? A TCM szerint a szervórához igazított élet testünk természetes ritmusához igazodik. Minden szervnek van egy kétórás időszaka, amikor különösen aktív és akkor a Qi áramlik rajta keresztül. Az étrendünk és az általunk végzett feladatok befolyásolhatják, hogy a Qi akadálytalanul áramlik-e. Azok, akik napi rutinjukat az szervóra szerint alakítják, biztosítják, hogy a Qi optimálisan áramoljon a testükben, ami jót tesz az egészségnek és a belső egyensúlynak is. Hogy neked mit hoz a konyhára, ha a szervóra szerint élsz, akkor tudod meg, ha kipróbálod! „A puding próbája az evés“. Rosszat nem tehet vele senki.